Paní používá materiál (vlněnou přízi), který přesně odpovídá dobovým materiálům, barví jej přírodními barvivy a samozřejmě používá dobově autentické metody proplétání, takže výsledek se maximálně blíží originálním sashím.
Šerpa
Potřeboval jsem šerpu na ovázání kolem pasu a tomu jsem přizpůsobil délku. Šířka šerpy je cca 9 cm (některé šerpy mohly být i mnohem širší). Zvolil jsem si “ševronový” vzor, který je tvořen jakoby písmeny “W” nebo “M”.
Ševronové sashe, stejně jako mnoho dalších typů sashí mají původ ve Francii, odkud se dostaly s francouzskými kolonisty a obchodníky do Severní Ameriky, kde se rozšířily po oblasti Nové Francie a ještě dále.
Vzor
Vzor a barevná kombinace jsou moje vlastní, nejde o přesnou kopii nějakého originálu, nicméně jsem se samozřejmě inspiroval dochovanými dobovými originály, z nichž mnohé se datují do 18. století. Zachoval jsem vzor, proporce i délku a samozřejmě i barvy, které byly běžné v 18. a 19. století. S výsledkem jsem spokojen.
Použití
Šerpu lze použít na indiánský nebo fur trade reenacting 18. ale i 19. století (a jsem přesvědčen, že i 17. století, protože tento typ sashí bude starší, než z 18. století). Sash mohli nosit indiáni z oblasti východních lesů Severní Ameriky, ale i Métisové nebo běloši, kteří se pohybovali v oblasti kožešinového obchodu na Východě, ale do určité míry i na Západě.
Je známo, že i mezi mountainmany, kteří působili v 1. polovině 19. století v oblasti Skalistých hor byla celá řada Francouzů, nebo frankofonních Métisů, kteří pletené šerpy běžně nosili jako určitý znak své etnické příslušnosti.
Více informací o sashích
Pokud vás zajímá více informací o sashích používaných v kožešinovém obchodě v Severní Americe, vřele doporučuji skvělý Hunskův článek.
2 Responses
Ahoj,
vypadá to dobře. S tím rozšířením, máš nějaké podklady, kde by se to dalo dohledat. Marně hledám nějaké šerpy k oblasti Hudsonova zálivu, ačkoliv si myslím, že právě tam by se vykládaly z lodí nejdříve. A ještě mně zajímá taková drobnost, co stojí nechat si vyrobit šerpu na zakázku ve Francii?
Jelen
Ahoj Jelene, podklady bohužel nemám, nejvíce o tom ví asi Hunska. Leccos se dá ale odvodit z logiky věci. V Hudsonově zálivu byli Angličané a ti pletené šerpy určitě nedělali. Byla to věc víceméně Francouzů, leda by obchodovali s francouzskýma sashema. Řekl bych, že francouzské sashe byly rozšířené po celém území Nové Francie, takže si stačí vyhledat nějakou mapku z řekněme 18. nebo století nebo dříve a uvidíš to. Hudsons Bay company sice sashe prodávala a nechávala si je vyrábět v Anglii, ale to až někdy koncem 18. nebo spíše v 19. století a všechny byly tkané na stavech, ne ručné pletené. Tyhle ševronové sashe jsou výhradně záležitostí Francouzů. Za ten můj jsem dal 500 EUR plus pošta.Není to levné, ale taky to nevyrobíš za týden.