Indiánské šípy na Velkých pláních byly poměrně krátké a plně uzpůsobené střelbě z koňského hřbetu. Používaly se k lovu i k boji. Výrobou šípů se v každém kmeni zabývali specialisté, ostatní si jejich produkty kupovali. Výroba šípů je velice náročná, proto sada deseti šípů mohla mít cenu jednoho jezdeckého koně.
Pokusy o sestavení opakovací pušky sahají až do doby křesadlovek. První funkční opakovačka byla henryovka, která do historie vstoupila v roce 1860. Následoval vylepšený model Winchester 1866 "Yellowboy" a v roce 1873 nastoupila další generace "winčestrovek" se silnějším nábojem a ocelovým pouzdrem závěru.
Indiánské luky na Velkých plání byly spíše kratší, jelikož je indiáni používali převážně na koňském hřbetu. Vyráběly se ze dřeva, z parohů jelenů a z rohů tlustorohých ovcí. Vyztužovaly se zvířecími šlachami a někdy mohly být i nádherně zdobené.
Stručný přehled nožů používaných v dobách osidlování amerického pohraničí v 18. a 19. století. Evropské koloniální nože, americké primitivní nože, průmyslové americké nože Green River, řeznické, skalpovací, kartušové nože a mnoho dalšího.
Perkusní revolvery značně ovlivnily historii osídlování amerického pohraničí. Poprvé se objevily v roce 1836 a jejich výroba pokračovala až do poloviny sedmdesátých let 19. století. Masově se rozšířily mezi armádou, civilním obyvatelstvem i mezi indiány. Nejrozšířenější značkou byl Colt, po něm následoval Remington.